Predchádzajúcich päť či šesť rokov bolo pre slovenských stavbárov veľmi ťažkých. Ich výkony, príležitosti a kvalitné zákazky v tomto roku mierne vzrástli, no aj napriek tomu pretrvávajú obavy. Je smutné, že nové stroje stoja iba tak nevyužité na dvoroch stavebných firiem. Možno ste si aj Vy všimli nedbalo odstavené minirýpydlo, žeriav či bager, o ktorý už poriadne dlho nik nezavadil. Odborníci sa domnievajú, že hoci nie výrazne, ale predsa sa bude odvetvie preberať k životu. Dostať však čísla k predkrízovým hodnotám bude veľmi ťažké a chce to ešte prekonať dlhú cestu.
Jedna kríza zažehnaná, druhá v pätách
Objem stavebnej produkcie (kríza výkonu) sa postupne spamätáva z bolestivého úpadku. Mohlo by sa zdať, že situácia sa zlepšuje, no vynára sa tu nový problém, ktorým je kríza podnikateľského prostredia. Tú má na svedomí prebytok stavebných kapacít nad priamym dopytom. Toto sa ďalej odráža vo vývoze tovarov na zahraničné trhy za stratové (dumpingové) ceny, ale aj v poklese platobnej morálky firiem a porušovaním obchodnej etikety za účelom získať zákazu. Kvôli snahe ušetriť sa zase zanedbáva servis strojov, ale aj dôležité faktory bezpečnosti. Aj keby sa problém ihneď odstránil, trvalo by niekoľko rokov, kým by sa to urovnalo a firmy sa postavili dôstojne na nohy. Najhoršie prepady zaznamenalo pozemné a inžinierske staviteľstvo, ktoré sa dostali takpovediac na dno, takže horšie to už byť nemôže.
Byť veľký znamená mať výhodu?
Ako to už býva, optimizmus zavládne v najbližšom období najmä u väčších spoločností, malé a stredné podniky sa budú ešte stále trepať ako ryba na suchu a doslova prežívať. Aj keď sa predpokladá rast tržieb až o 62%, hluchá päťročnica priviedla mnohých do existenčných problémov, takže je otázne, či sa z nich dokážu dostať. Z tieňa vystupujú stratové zákazky a nezaplatené faktúry, ktoré treba riešiť, no o slovo sa hlásia i tak bežné veci, akými sú napríklad náhradné diely. Viacerí znalci sa dokonca domnievajú, že definitívny krach či reštrukturalizácia postihnú aj väčšie spoločnosti.
Paradoxná teplá zima
V lete tohto roku sme zaznamenali pokles stavebnej aktivity aj u výrobcov stavebných materiálov, najmä muriva a cementu. Je pravdepodobné, že za tým stojí minuloročná teplá zima. Áno, ide o akýsi paradox, pretože čím dlhšie obdobie môžu stavbári vonku pracovať, tým by mali mať viac ziskov. Pôvodne si miernu zimu užívali, no ukázalo sa, že sa radovali predčasne. Začiatok výstavby viacerých projektov sa z toho dôvodu posunul na skoršie obdobie a neskôr práca znova absentovala. Neprichádzali objednávky, zisky a spoločnosti sa znova zadlžovali. Počas leta zmiernili prepady akurát opravy a údržby bytových domov. Pritom v zahraničí narástla v júni stavebná produkcia až o pätinu. Kto je teda skutočný vinník a kde sa stala chyba?
Stavbárov drží pri živote hlavné mesto a zahraničie
V hlavnom meste sa ani napriek neprajnej situácií vývoj nezastavil. Realizuje sa tu viacero projektov, ktoré zamestnajú stavebníkov z celého Slovenska. Naplno tu frčia elektrocentrály a kto by videl tunajší ruch, iba ťažko by uveril, v akej situácií sú stavbári na strednom alebo východnom Slovensku. Tí, na ktorých práca v Bratislave z nejakého dôvodu nevyjde, upriamujú svoje pohľady na zahraničie. Naši šikovní majstri zvyknutí na ťažkú drinu, ktorú vykonajú bez reptania a v nadčasoch, sú vo svete mimoriadne žiadaní. Ako obzvlášť atraktívne sa javí Nórsko, kde si šikovný robotník dokáže zarobiť aj 3500 EUR.
Situácia je skutočne smutná, no treba veriť, že nová sezóna so sebou prinesie i nové možnosti.
Zdroj: spravy.pravda.sk, reality.etrend.sk
Foto: © [adrenalinapura] / Dollar Photo Club