Už oddávna naši predkovia vytvárali rôzne vynálezy, ktoré nám dnes uľahčujú život. Takéto stroje buď prežili, alebo sú dávno zabudnuté. Dnes je však uponáhľaná doba a veľa ľudí si nevšíma ani tie najzákladnejšie veci a stroje, ktoré tvoria náš každodenný život. Bolo by dobré naštudovať si niečo o týchto strojoch a veciach.
Aj keď ide o absolútne jednoduchý stroj, ktorý je prakticky takmer v každých veciach okolo nás. Ide o skrutku. Skrutku by mal poznať naozaj každý, aj niekto, koho technika a nástroje vôbec nezaujíma. Skrutka je naozaj jednoduchý stroj a určite ste ho už často videli. Viete ale, ako taká skrutka funguje a aké typy existujú?
Ako funguje skrutka a na aké typy sa delí ?
Skrutka tvorí veľmi dôležitú súčasť nášho života, keďže držia pohromade materiály a dokážeme tak vďaka nim spájať všetko dokopy. Tak ako u veľa vecí, aj pri skrutkách sa vytvorili rôzne typy. Dnes už viete nájsť rôzne typy skrutiek, ktoré sa rozdeľujú do rôznych kategórií. Podľa toho, aký má skrutka závit sa rozdeľuje na metrický, rúrkový, oblý, lichobežníkový a rôzne ďalšie.
Keďže skrutky majú aj hlavu, rozdeľujú sa na skrutky so šesťhrannou hlavou, so štvorhrannou hlavou, s valcovou hlavou, so šošovkovitou hlavou a plochou hlavou. Podľa smeru, do ktorého viete skrutky točiť sa delia na pravotočivé a ľavotočivé. Skrutky môžu byť z hliníku, z kalenej ocele, z mosadze a z množstva iných materiálov. Keď už poznáte, aké typy skrutiek existujú, je čas povedať si, ako skrutka funguje.
Skrutka je súčasťou rozoberateľných spojov a funguje na princípe spoluzaberajúceho vonkajšieho a vnútorného závitu. Teda spolu zaberá závit a matka. V princípe to znamená, že keď naraz otáčame skrutku a na opačnej strane maticu, začneme daný spoj zaťahovať. Nejde tu o žiaden obrovský fyzikálny jav a aj napriek tomu, že skrutka vyzerá a funguje jednoducho, začala sa používať len pred 500 rokmi. Odvtedy sa mnoho vecí zmenilo, no skrutky stále fungujú na rovnakom princípe. Skrutky sú preto veľmi dôležité a určite by nemali byť na svete samozrejmosťou.
O skrutky sa treba zaujímať, aby sa na ne postupom času nezabudlo. Samozrejme, aj keď sú skrutky jednoduché, pri zaobchádzaní s nimi treba byť opatrný. Skrutka totižto obsahuje závit, ktorý viete silou strhnúť a to v princípe znamená, že nebudete vedieť skrutku zatiahnuť, alebo povoliť. Tiež je dobré skrutky občas prestriekať sprejom proti hrdzi, keďže práve tá si na skrutkách a maticiach rada pochutnáva. Nie je predsa nič horšie, ako povoľovať, alebo zaťahovať hrdzavé skrutky. Ak sa však o skrutky priebežne staráte a venujete im pozornosť, nemusíte sa ničoho obávať. Ak sa aj niečo stalo, nemusíte sa obávať, pretože skrutky nájdete naozaj kdekoľvek.
Už teda viete ako fungujú skrutky?