Náušničky pre malé princezničky: Áno či nie?

by spravca

Kým donedávna ste si kupovali či dostávali šperky len vy – zásnubný prsteň, obrúčky alebo retiazku k výročiu, po narodení bábätka, obzvlášť, ak je to dievčatko, chcete aj svojmu dieťatku dopriať to najlepšie a najcennejšie.

Prvou veľkou skúškou je tak výber i kúpa detských náušničiek, ako aj následné prepichovanie ušiek ich malých slečien.

Kedy je vhodný čas sa k tomu odhodlať?

Tradície verzus váš názor

Zvyky hovoria jasne – Dievčatká majú mať náušnice! Vy však možno stále váhate, pretože sa obávate, aby vaše bábätko zbytočne netrpelo. Aký je ale názor odborníkov?

Väčšina pediatrov sa zhoduje v tom, že s prepichovaním ušiek aj nákupom zlatých náušníc je lepšie trochu počkať. Podľa nich je navhodnejším časom na prepichovanie detských uší obdobie 3. až 4. mesiaca života. V tomto čase už má totiž vaše bábätko za sebou prvé očkovania, a teda nie je ohrozené tetanom, no zároveň ešte nevníma bolesť natoľko, ako je to u starších detičiek. Áno, zabolí to, ale skúsení detskí lekári už vedia, čo robiť, aby bábätko pri prepichovaní ušiek trpelo čo najmenej.

Zlaté alebo radšej strieborné náušničky?

Ak ste sa už rozhodli, že vášmu malému dievčatku dáte prepichnúť ušká, je najvyšší čas začať uvažovať o type náušničiek. Odborníci sú rozhodne proti bižutérii, ktorá by mohla v citlivých detských ušiach spôsobiť nepríjemný zápal. Väčšina z nás preto stále siaha po obľúbenom zlate, bielom alebo žltom, v súčasnosti aj po čoraz obľúbenejšom ružovom. Zlaté náušnice sú jednoducho zárukou kvality. Čoraz vyhľadávanejšie sú tiež náušničky z chirurgickej ocele, nepochybne aj vďaka ich antialergickým kvalitám.

Ako predísť zápalu?

Aby ste však celkom predišli možnosti zápalu, novokúpené náušničky ešte pred vložením do ušiek bábätka namočte aspoň na jeden deň do liehu, čím ich vysterilizujete. Taktiež sa prvé dni po prepichnutí uší snažte vyhnúť ich namáčaniu, až kým sa ranka úplne nezahojí. Rovnako tak sa stráňte akejkoľvek kozmetiky v okolí novoprepichnutých dierok, tým by ste vašej dcérke tiež veľmi nepomohli.

Tak áno či nie?

Stále váhate? V tom prípade si odpovedzte na jednoduchú, no dôležitú otázku: „Chcete vôbec, aby mala vaša dcérka náušničky?“

Ak áno, uvedomte si, že čím neskôr sa odhodláte dať jej ušká prepichnúť, tým bolestivejšie a nepríjemnejšie to pre ňu bude. Pretože, keď vás brzdí iba strach z toho, aby ste jej tým neublížili, toto skutočne nie je opodstatnená obava. Dnes už vie takmer každý pediater ušká prepichnúť nielen klasickým spôsobom, ale mnohí disponujú aj nastreľovacou pištoľou, ktorá je veľmi rýchla a takmer bezbolestná. Aj riziko zápalu sa pri nastreľovaní náušničiek o dosť znižuje.

Strach mamičiek síce doktori odstrániť nedokážu, minimálne ich však vedia „vykázať“ z ambulancie, nech sa počas prepichovania ušiek strachujú „osamote“. A nestresujú tým zbytočne aj svoje dieťatko.

 

You may also like