Väčšina z nás, majiteľov kontajnerov na vodu, ich berieme ako samozrejmosť. V podstate si ani neuvedomujeme, že im nepriamo ubližujeme už len tým, že sa o ne nestaráme. Čo všetko dokáže škodiť našim kontajnerom na vodu?
Priame slnečné žiarenie
IBC kontajnery sú moderný spôsob uchovávania a transportu veľkého množstva vody na miesta, kde voda jednoducho dostupná nie je. Plne napustený IBC kontajner v pohode „uvezie“ 1000 litrov čistej vody, čo sa zíde na chatách, stavbách a iných odľahlých miestach bez vody. Ak však takýto kontajner necháme celé leto na priamom slnku, UV žiarenie dokáže znehodnotiť jeho plastovú nádrž. Pri dlhšom skladovaní IBC kontajner nechajte vždy v tieni alebo pokiaľ možno, v interiéri.
Prílev vzduchu
Ak sa do kontajneru dostane príliš veľa vzduchu, dostanú sa doň aj nečistoty a priestor na kvasenie. Vpúšťajte dnu vždy len toľko vzduchu, koľko potrebujete na to, aby voda stále odtekala a nevytvoril sa vám príliš veľký podtlak.
Pozor na baktérie
Ak sa vám raz vo vnútri IBC kontajnera zasídli kolónia baktérií, ťažko sa ich zbavíte. Budete musieť absolvovať niekoľkonásobný preplach. Dbajte na maximálnu hygienu pri napúšťaní a vypúšťaní IBC kontajnerov, pomôže vám k tomu napríklad rôzne šikovné príslušenstvo pre komfortnejšiu manipuláciu s IBC kontajnerom.
Akú máte vodu?
Kvalita vody, ktorú do IBC kontajneru napustíte, výrazne ovplyvní aj jeho životnosť. Voda plná piesku, silne zavápnená voda alebo chlórová voda môžu tvoriť vo vnútri kontajnera a na jeho výpusti usadeniny, ktoré dokážu tieto časti časom znehodnotiť. Dbajte na napúšťanie tej najkvalitnejšej vody, napríklad s použitím filtrov.
Neodborná manipulácia
Pri prevoze sa IBC kontajnery poškodia najčastejšie. Spadnú, niečo ostré presekne ich nádrž a máte po paráda. Dbajte na to, aby bol IBC kontajner pri prevoze vždy na palete (aj pri skladovaní) a aby bol riadne uviazaný gurtňami. Jeho konštrukcia ponúka bohatý priestor na jeho uviazanie, tak tento krok nepodceňujte. Aj v skladoch ich prevážajte výhradne na paletových vozíkoch.