Chystáme drevo na jeseň, čo čo všetko treba vedieť?

by spravca

Pod chystaním dreva si nepredstavujte len pílenie a kálanie toho palivového. Máme na mysli drevo, ktoré treba pred zimou riadne ošetriť, aby vydržalo tuhé mrazy až do ďalšej jari. Aké fígle sa na to používajú?

Odhaľte nezdravé časti skôr

Aj kupované hobľované dosky môžu na niektorých miestach dostať zabrať. Ak máte pocit, že niektorá doska prehnila alebo že ju napadli škodcovia, rovno ju vymeňte. Niektoré dosky môžu pri manipulácii aj prasknúť alebo sú jednoducho slabšie. Verte, že na takej doske stáť nechcete.

Ak treba, kúsok vymeňte

Keď je časť kefovaného dreva zničená, jednoducho ju vymeňte. Zničením máme na mysli výrazné mechanické poškodenie. Nepredpokladáme, že budete napríklad po terase jazdiť s nejakým ťažkým strojom, no niekedy stačí chvíľa nepozornosti a v doskách sú ryhy ako od hladného medveďa.

Ak sa to dá, zimujte

Záhradnú chatku pravdepodobne nezazimujete, no napríklad drevený nábytok áno. V prípade, že máte garáź alebo pivnicu, všetky drevené veci, ktoré sa dajú prenášať, tam na zimu uschovajte. Na jar vám poďakujú tým, že budú vyzerať stále skvelo a vy sa z nich môžete dlho tešiť.

Drevo chemicky ošetrite

Altánky, tatranský profil aj terasu na zimu namorte alebo nalakujte ochrannými prípravkami, ktoré sa postarajú o dokonalý vzhľad a zabránia vode, aby zatiekla do medzier, v ktorých by sa mohol vytvoriť ľad a drevo následne roztrhať. Takto ošetrené drevo prečká zimu a vydrží aj tie najtuhšie mrazy.

Skúste ho ochrániť pred dažďom a snehom

Ak máte veľký igelit, niektoré veci môžete prikryť. Najmä v prípade, že ste ich nenalakovali. Ani okrasné kvety a paradajky by ste nenechali na zimu vonku, dokonca ani vášho domáceho miláčika. Prečo teda necháte trpieť drevený okrasný plot alebo zábradlie na vašej novej terase?

You may also like