Ak jazdíte s vašim vozidlom predovšetkým po meste, asi vám vo výbave chýbajú snehové reťaze. Je to v poriadku, pretože s reťazami musíte jazdiť len na vyznačených horských úsekoch, a to len v čase, keď je vozovka zasnežená. Možno sa však chystáte na jednorazovú cestu do hôr a uvažujete, či vám budú stačiť textilné, alebo tekuté snehové reťaze.
Niečo málo o snehových reťaziach
Snehové reťaze nie sú len výmyslom, ale pomôckou, ktorá na zasneženej vozovke zabráni automobilu dostať sa do šmyku, do záveja alebo nedajbože skončiť v kolízii. Reťaze, či už na malé osobné vozidlo, reťaze na SUV 4×4, alebo reťaze na dodávky zvyšujú priľnavosť pneumatík na vozovku. So snehovými reťazami však musíte jazdiť opatrne, neodporúča sa rýchlosť vyššia ako 50 km/h a po prejdení zasneženého úseku ich dajte z hnacej nápravy ihneď dolu. Medzi najviac používané patria reťaze oceľové, ale stretnúť sa môžete tiež s textilnými alebo tekutými. Reťaze vyberajte podľa hmotnosti vozidla a podľa veľkosti pneumatík. Ak si kúpite oceľové reťaze, ich nasádzanie si vopred vyskúšajte v garáži. Niektoré typy môžu pri nasadzovaní robiť problémy. Najjednoduchšie sa inštalujú reťaze textilné. Tie však nie sú vhodné na častejšie jazdenie. Sú totiž hlučné a nevydržia veľmi dlho. Možnosťou sú taktiež reťaze tekuté. Kedy vám budú stačiť posledné dva menované typy reťazí?
Textilné a snehové reťaze sú menej bezpečné
Väčšina motoristov si kupuje textilné alebo tekuté snehové reťaze kvôli ich cene. Cena oceľových reťazí môže byť totiž pri niektorých modeloch značne vysoká. Na druhej strane lacnejšie oceľové reťaze stoja menej ako textilné. Je preto otázne či sa vám oplatí investovať do textilných reťazí, ktoré sa opotrebujú po pár jazdách. Textilné reťaze sa vyrábajú z umelých vlákien a ich výhodou je to, že ich dokáže na kolesá nasadiť úplne každý behom pár sekúnd. Elastickým textilným návlekom obopnete kolesa a máte hotovo. Pre vyššiu priľnavosť pneumatík na vozovku môžete použiť aj reťaze tekuté. Predávajú sa vo forme spreju. Fungujú vďaka tomu, že sa po nastriekaní na pneumatiku zmiešajú s vlhkosťou na ceste a vytvoria na kolese ochrannú vrstvu. Táto vrstva však nie je účinná už po niekoľkých kilometroch. Podľa testov je bezpečnosť textilných a tekutých reťazí diskutabilná, a preto sa viac oplatí kúpiť reťaze oceľové.