Ako sa zbaviť kuny pod strechou?

Ako sa zbaviť kuny pod strechou?

by spravca

Čo robiť v prípade, že sa k vám domov nasťahovala kuna a aké ťažkosti vám môže spôsobiť? Na aké humánne a efektívne riešenie sa môžete spoľahnúť pri plašení kuny z vášho podkrovia? Na tieto a ďalšie otázky vám odpovieme v našom článku.

Ako nám kuny škodia?

Podkrovie a povala rodinných domov predstavujú vítané útočisko pre kunu lesnú či kunu domovú, a to predovšetkým v čase zimnej sezóny a v prípade obydlí situovaných v blízkosti lesov. Ohybné kuny sú schopné dostať sa do vášho príbytku aj cez malé škáry a sú veľmi teritoriálne, čo značí, že po sebe zanechávajú páchnuce výkaly a moč.

V brlohoch si navyše často nechávajú zvyšky potravy, ktoré po čase hnijú a pridávajú tak na nepríjemnom pachu šíriacom sa z vášho podkrovia. Sú tiež dosť hlučné a na povale obhryzú prakticky všetko, čo sa im dostane do cesty, od tepelnej izolácie a zateplenia až po elektrické vedenie a káble. Kuna môže napokon taktiež prenášať besnotu, prašivinu či iné vážne ochorenia.

Čím možno odplašiť kuny spod vašej strechy?

Vzhľadom k tomu, že na Slovensku sú kuny chránené, nedá sa ich zbaviť s pomocou jedov alebo otráv. Ide zároveň o inteligentné zvieratko, ktoré sa len tak ľahko chytiť do pasce určite nenechá. Našťastie máte k dispozícii elektronické odpudzovače na kuny založené na ultrazvukových signáloch s automatickou zmenou kmitočtu.

Ich zvuky vadia nielen kunám, ale aj myšiam, potkanom, ulitníkom, piskorom a ďalším hlodavcom, a to tak pod strechou rodinných domov, chát a chalúp, ako aj vo vonkajšom prostredí. Keďže má však signál nízku frekvenciu, nie je rušivý pre ľudský sluch a neškodí ani domácim zvieratám. Zároveň kuna nie je usmrtená ani jej nijakým spôsobom nie je ublížené na zdraví.

Odpudzovače značky Deramax sa vyrábajú v Českej republike a na výber pri nich máte viaceré alternatívy. Pre zbavenie sa kuny pod strechou je pravdepodobne najlepšou voľbou ultrazvukový plašič kún a hlodavcov Deramax Profi so zárukou na dobu piatich rokov. Vďaka svojej náhlej zmene výkonu dosahuje prístroj vyššiu účinnosť a postačí ak ho len zapojíte do napájacieho zdroja. Nevyžaduje si žiadnu inštaláciu ani nastavenia, funguje úplne samostatne a alternatívne je možné ho nabíjať s pomocou 12 akumulátora. Siahnuť môžete tiež po odpudzovači kún do auta Deramax Auto, pokiaľ sa kuna nasťahovala do vášho automobilu.

Do tretice je možné vyskúšať prípravok Deramax Klasik napájaný prostredníctvom alkalických alebo lítiových batérií, ktorý využijete hlavne v prípade, že v podkroví, respektíve na povale nemáte priamy prísun elektrickej energie.

 

You may also like