Tak potrebné a užitočné, ale aj škodlivé a nerozvážne. Všetkého veľa škodí aj na záhrade, a preto neraz premýšľame, ako z nej odplašiť vtáky. Existuje veľa variantov, no nie na dlhé porovnávanie a skúšanie. Vtáky v záhrade narobia škody do niekoľkých hodín. A ani to, že ich odplašíte, nie je ešte zárukou, že ste záhradu pred škodcami ochránili. Zväčša len vytvárajú „chodbičky“ pre pôsobenie ďalšieho hmyzu, na množenie plesní a húb, čo vašu úrodu už úplne položí na lopatky. Ako vyhnať vtáky a prekaziť im pochutnávať si na vašej výsadbe?
Ako poškodzujú úrodu vtáky v záhrade?
V našich podmienkach najčastejšie hľadáme plašiče proti vtákom na kríkovom a drobnom bobuľovitom ovocí. Ak ich ozaj nič nevyruší, dokážu ho vyjesť alebo len vyďobať otvory a nechať ho iným predátorom. Vtáky plašíme zo záhrady nielen pre ich konzumné útočenie, ale aj pre silu a rozpätie krídel, ktorými spustošia citlivú výsadbu, výhonky na konároch a v kríkoch.
Takisto je v našich záhradách veľa hrabavých vtákov (bažant, prepelice). Semená zeleniny, okrasných kvetov a tráv roznesú po záhrade a vám zostávajú len oči pre ďalšie škody na výsadbe. Pozor, veľa vtákov do záhrady láka voda a vodné zdroje. Preto sa netreba čudovať, čo spôsobilo úhyn rýb a zhoršenie kvality rastlinstva a vody v záhradnom rybníčku.
Plašiť vtáky zo záhrady – len prirodzene a humánne
Vtáčích škodcov je teda neúrekom. Rozhodli ste sa bojovať proti nim ľudskou vynaliezavosťou? Poriadne zvážte, či sa odhodláte na tvorbu strašiakov do záhrady, napodobením veľkých dravcov alebo padne tip na hotové plašiče. Vtáky na jednom a tom istom mieste si totiž zvyknú na každé optické odpudzovanie. Zo začiatku vám stačilo rozvešať CD alebo umiestniť igelitky na kovovú tyč, no dnes ste za akýkoľvek iný odpudzovač vtákov?
Príroda vám ešte ponúka domáce psy a mačky, ale ani tie nemajú na starosti len vaše nepríjemné vtáctvo. Priamu ochranu poskytuje ultrazvukové pôsobenie v špeciálnych elektronických prístrojoch. Takýto plašič vtákov je do detailu navrhnutý pre väčšinu vonkajších priestorov, aby bola efektívne využitá vysoká citlivosť ich sluchu. Ultrazvukové signály podliehajú premenným kmitočtom a intenzite v hodnotách už pre vtáctvo prirodzene nepríjemných. Dosah účinnosti je zväčša do 40 m, tak je väčšia pravdepodobnosť, že ochránite značný kus pôdy.