Nie je lezenie ako lezenie. Zo zdolávania strmých končiarov hôr sa postupom času vyvinulo niekoľko športových disciplín. Dnes už s lezením pravdepodobne nezačnete rovno v horách, ale skúsite si to na umelej stene či na boulderi. Aké typy lezenia poznáte a čo na ne potrebujete?
Základné rozdelenie
- Tradičné lezenie
Jedná sa o fyzicky, ale hlavne psychicky náročnú disciplínu, pri ktorej lezec zdoláva nezaistený terén. Musí zakladať postupové istenia, hľadať lezeckú cestu. Predpokladom je výborná manipulácia s lezeckým materiálom – s lanom, karabínami, osmami, či inými istiacimi pomôckami, a dobrá psychická kondícia.
- Športové lezenie
Športový lezec musí viac než psychické problémy riešiť tie fyzické. Tento typ lezenia je oproti tradičnému bezpečnejší, pretože sa jedná o pohyb na vopred zaistených cestách s fixnými prvkami (nity, borháky). Aj vzdialenosti medzi jednotlivými istiacimi bodmi sú pomerne malé (maximálne 4 m), takže sa v prípade pádu nejedná o žiadne dlhé lety. Lezec však taktiež musí vedieť dobre pracovať s lanom – na umelých stenách s jednoduchým, na skalách s polovičným či dvojitým, napríklad od firmy Tendon.
Typy športového lezenia
- Na umelých stenách
Klasické umelé steny v uzavretých halách, na ktorých si vystačíte s jednoduchým lanom. Ideálne na vypestovanie správnych lezeckých návykov a naučenie sa správneho pohybu v teréne. Ak s lezením chcete začať, určite navštívte nejakú umelú stenu vo vašom okolí a objednajte sa na kurz ku skúsenému inštruktorovi.
- Pieskovcové lezenie
Tento pojem sa vzťahuje väčšinou k lezeniu na pieskovcových skalách v Čechách (Český raj, Labské pieskovce, Adršpašsko-teplické skaly a ďalšie pieskovce Broumovska) a v Sasku. Lezenie po nich je špecifické kvôli isteniu. Používajú sa naňho totiž masívne železné kruhy, ktoré sú osadené v skalách, a ktoré majú medzi sebou často značné vzdialenosti (aj 15 m). Na doistenie medzi kruhmi sa obvykle používajú len textilné slučky, čo môže u neskúsených lezcoch vyvolávať neistotu a obavy.
- Nepieskovcové lezenie
Je to pohyb po tvrdých, pevných materiáloch (žula, vápenec). Na týchto skalách sa stretnete s tradičným, aj športovým lezením. Používajú sa tu klasické istiace pomôcky a najviac sa vám zídu polovičné či dvojité laná.
- Lezenie viacdiaľkových ciest
Tento typ sa nachádza na hrane medzi lezením a horolezectvom. Musíte pri ňom budovať postupné stanoviská a ovládať manipuláciu s materiálom na výbornú. Určite pri ňom investujte do kvalitného lana a istiacich pomôcok.
- Ľadové lezenie
V tomto prípade sa jedná o lezenie po zamrznutých vodopádoch. Nahor sa pohybujete pomocou špeciálnych pomôcok – cepínov a mačiek. Ak sa chystáte začať so zdolávaním ľadopádov, určite si kúpte lano s vysokým stupňom impregnácie a čo najlepšou povrchovou úpravou – ako napríklad Tendon Ambition s povrchovou úpravou Complete Shield.
- Bouldering
Pri tejto pomerne mladej lezeckej disciplíne vôbec nepotrebujete lano. Bouldering je totiž lezenie po skalách či masívoch nižších výšok. Jediným istením je tzv. bouldermatka, čo je špeciálne mäkké „dopadlisko“, ktoré si lezec podkladá pod seba. Väčšinou ide o čo najnáročnejšie vylezenie bezpečnej trasy, s presnými pravidlami (niektoré chyty môžu byť zakázané, začína sa v sede, atď.).
Foto Chaiwat / freedigitalphotos.net