Slovensku sa darí recyklovať iba 14,9 % komunálneho odpadu. Zaostávame dokonca za Českom, kde sa recykluje až 29,7 % odpadu. Priemer v EU je 45 %. A v Nemecku dosahuje recyklácia dokonca výšky 66,1 %.
Náprava však nie je len v to, že by sme mali odpad viac triediť a následne recyklovať. Dôležité je osvojiť si čo najviac filozofiu zero waste, čo v preklade znamená život bez odpadu. A možná vás prekvapí, ako málo stačí k tomu, aby začal každý z nás osobne produkovať menej odpadu.
DIY recy-veci
Nevyhadzujte, ale recyklujte. Nielen tým, že odpad roztriedite do odpadu určeného pre recykláciu. Nesnažte sa všetko iba kupovať. Mnoho vecí si vyrobíte doma z vecí, ktoré by ste inak vyhodili. Z použitých plechoviek vytvoríte svietniky, lampičky aj stojany na ceruzky. Z kartónových krabíc, ktoré vám prídu z e-shopu, zas krásne krabice na odkladanie drobností. Stačí ich pomaľovať, olepiť baliacim papierom z darčekov, alebo zbytkami látok. Z kartónu urobíte aj krásne hračky pre deti a dokonca nábytok.
Naučte sa nakupovať bez obalu
Obchody „bez obalu“ sa stávajú veľkým hitom. Strukoviny, obilniny, cukor, soľ, múku a mnoho ďalších vecí už nemusíme nakupovať v plastových ani v papierových obaloch. Nakupujte ich na váhu do vlastných trvanlivých pohárov a nádob. Nezáleží ani tak na tom, či náhodou nebudú opäť z plastu. Dôležité je, aby to bola nádoba trvanlivá na mnoho a mnoho rokov.
Vždy s vlastnou taškou, a nielen s ňou
Zadovážte si kvalitnú a pevnú tašku, a na každý nákup si ju pribaľte. Nekupujte si nové tašky. Neberte si ani igelitové vrecká na rožky, na zeleninu, či na ovocie. Aj na to si noste vlastné pevné látkové.
Používajte veci trvanlivé, alebo jednoducho rozložiteľné
Zubnú kefku z plastu nahraďte tou z bambusu. Po použití sa dá kompostovať, alebo ju spálite v krbe. Nepoužívajte plastové príbory. Noste si aj do fast foodu svoj. Vlastný nerezový príbor môžete mať vždy po ruke v praktickej prenosne krabičke. Jednorázové plasty sa snažte eliminovať úplne. Aj slamku si kúpte trvanlivú – nerezovú. Pre seba aj svoje deti.