Prestavba staršieho domu má svoje špecifiká. Predtým, ako sa do nej pustíte, premyslite si, čo všetko budete prerábať, a aj presnú podobu hotového projektu. V tomto článku sme sa zamerali na strechu, fasádu, vodovodné potrubie, okná a záhradu. Na čo si treba dať pozor?
Pripravte sa na to, že rekonštrukcia staršieho domu je pomerne náročná. No sa budete držať niekoľkých rád, tak rozhodne nemáte, čo pokaziť. Najdôležitejšími sú finančný a časový plán, no a v neposlednom rade si prečítajte aj rady k rekonštrukcii jednotlivých častí domu.
Predtým ako začnete
Prestavba si okrem financií bude vyžadovať najmä čas. Preto, ak v dome už bývate a máte v pláne ho prerábať, pripravte sa na niekoľko mesiacov v bojových podmienkach. Ak je možnosť dočasne inde, alebo aspoň na nejakú chvíľu poslať preč deti, rozhodne to zvážte. Stavby bývajú špinavé a hlučné. Celý čas si však opakujte, že to za to stojí.
Za zváženie tiež stojí, ak zrovna nie ste stavebný inžinier alebo architekt, aby ste sa ešte pred rekonštrukciou s niekým poradili. Často sa stáva, že ak presne neviete, ako by mala vyzerať finálna podoba, môžete zostať po odchode stavebnej firmy nepríjemne prekvapení. Okrem toho je na robotníkov dobré pravidelne dohliadať počas celého trvania stavby. Samozrejme, v prípade, že nemáte v pláne zvládnuť celú prestavbu svojpomocne.
Tým sa dostávame k výberu firmy. Stavte na serióznosť a dobré referencie. Znova vám môže poradiť známy, ktorý už rekonštrukciou nejakej časti domu prešiel. Profesionálnu firmu spoznáte aj vďaka tomu, že sa s vami poradí pri výbere stavebného materiálu, nemá problém s penalizáciou za omeškanie a po skončení práce po sebe uprace.
1. Nech vám do domu neprší
Každý majiteľ domu vie, že strecha je dôležitá investícia, preto pri jej výbere aj dlho zvažuje všetky možnosti. A tých je dnes už naozaj veľa. Bude to plechová krytina alebo pálená škridla? Všetky možnosti majú svoje pre a proti, preto ak sa už rozhodnete akokoľvek, je dobré sa s nimi zoznámiť dopredu. Aj medzi betónovou a pálenou škridlou je rozdiel.
Dôležitým parametrom budúcej strechy je najmä jej životnosť. Čo sa týka záťaže, hovorí sa, že betónová a škridlová strecha vydržia viac záťaže, ako plechová – no už aj tá je prispôsobená na naše poveternostné podmienky. Plechové krytiny sú však väčšinou lacnejšie. Pri plechu je dôležité opýtať sa na jeho hrúbku a na odolnosť voči víchrici či krupobitiu. Každopádne pri streche sa oplatí staviť na kvalitu, lebo chráni celý dom.
Nech už sa rozhodnete akokoľvek, strecha musí spĺňať niekoľko základných podmienok. Medzi ne patrí odolnosť voči nárazom, dobrá tepelná izolácia a zabezpečenie proti stekajúcej zrážkovej vode.
2. Fasádu treba najskôr zatepliť
Ak chystáte rekonštrukciu staršieho domu, rozhodne nevynechajte zateplenie. To vám do budúcnosti zaručí lepšiu tepelnú reguláciu a v konečnom dôsledku aj energetickú úsporu. Preto je nevyhnutné staviť na kvalitný izolačný materiál (polystyrén, minerálna vlna) a zatepľovacie komponenty, pričom aj vyhotovenie by malo byť zverené odborníkom.
Najpoužívanejšie sú kontaktné zatepľovacie systémy, no môžete si vybrať aj z vetraných zateplovacích systémov. Tie sa používajú najmä vtedy, ak sa fasáda skladá aj z nepriepustných materiálov, ako sú kameň, keramika, sklo, plasty alebo vláknocement.
Na zateplenie následne nadväzuje omietka. Aj tá už môže byť v súčasnosti termo, no nie je to nutnosť. Pozostáva zo základnej vrstvy, ktorú tvorí malta, následne sa do nej vtláča výstužová sklotextilná sieť, a potom nasleduje základný náter a vrchná omietka. Na fasádu sa najčastejšie používajú ušľachtilé tenkovrstvové omietky, a to akrylátová, silikátová alebo silikónová. Až na ne sa nanáša fasádna farba podľa vlastného výberu.
3. Na čo si dať pozor pri vodovode
Pri rekonštrukcii domu by ste nemali zabudnúť na vodovodné potrubia. Rozvody inžinierskych sietí majú totiž krátku životnosť. Vodovodné trúbky sa časom zanášajú, čo následne negatívne ovplyvňuje kvalitu vody. Ak si myslíte, že strechu alebo fasádu zvládnete svojpomocne, potrubia rozhodne nechajte na odborníkov.
Vodoinštaláciu vedú odborníci citlivo, pretože musí byť v predpísanej vzdialenosti od elektrických rozvodov a tiež nesmie viesť nad plynovodom. Po tom, ako sa vymenia staré trúbky za nové, je potrebné urobiť tlakovú skúšku. Vnútorné potrubie na vodu môže byť z medi, plastu alebo z pozinkovanej ocele. Na záver sa ešte celé potrubie preplachuje a dezinfikuje.
V rámci výmeny vodovodných potrubí je vhodné vymeniť aj obehové čerpadlo. Najčastejšie používanými čerpadlami sú v súčasnosti tie, ktoré fungujú na princípe voda-vzduch, kedy chladiaci systém spolu s elektrickou energiou ohrievajú vodu. Čerpadlá fungujúce na princípe voda-voda vyžadujú dostupnosť spodnej vody.
4. Nové okná sú samozrejmosť
Veľkú energetickú úsporu na staršom dome môžete dosiahnuť aj vďaka výmene okien. Najmodernejšie okná majú kvalitné kovanie a tesniace profily po celom obvode. Vďaka tomu sa zabraňuje únikom tepla v maximálnej možnej miere.
Na výber máte z viacerých možností. Obľúbené začínajú byť drevené eurookná, ktoré v sebe majú čaro tradičného prírodného materiálu, pričom sa skladajú z troch vrstiev drevených lamiel. Okrem toho sú v ponuke plastové okná, hliníkové okná alebo kombinované možnosti, najčastejšie na báze drevo-hliník alebo plast-hliník.
Pri výbere vhodného typu okien zvážte najmä ich tepelnoizolačné vlastnosti, protihlukové a vzduchotechnické vlastnosti, životnosť, ale aj horľavosť.
5. Nezabudnite na záhradu
Keď už investuje množstvo času a prostriedkov do celkovej rekonštrukcie domu, rozhodne nevynechajte aj záhradu. Vďaka tomu dodáte celej prestavbe dokonalý záverečný efekt a vytvoríte si tiež príjemné miesto na trávenie voľného času.
Do záhrady sa, na rozdiel od vyššie spomenutých prestavieb, môžete pustiť pokojne aj sami. Samozrejme, tiež treba na začiatok nejaké plánovanie. Mali by ste sa sústrediť najmä na tvar a veľkosť pozemku, z ktorých budete vychádzať. Druh vašej budúcej vegetácie napríklad do veľkej miery určí kvalita pôdy, ale aj čas, ktorý ste záhradke ochotní venovať. Nezabúdajte však – kreativite sa medze nekladú, a preto, ak vám to rozpočet dovoľuje, postavte si v záhrade záhradné jazierko.